Modne espadryle vs Modne szpilki


Krótka historia espadryli

Modne espadryle. Tak pozorne, tak proste, lekkie, płócienne, bez przedawkowanej przesady. Używane setki lat temu jako najpewniejsza ochrona dla stóp mniej zamożnych Katalończyków, odkryte na nowo w czasach szczytowej formy hippisowskich manifestów "flower power", a następnie wyniesione na światowe salony mody przez Yves Saint Laurent'a. Dzisiaj - mimo że wciąż pozostają jedynie niewielkim kawałkiem cienkiego płótna obszywającego słomianą jutę - są jedną z najpopularniejszych formą odziewania stóp, zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn.

 

Espadryle kiedyś

 

 

Modne espadryle - wybór?

Naturalnie, współczesny wachlarz dostępnych modeli espadryli dzięki swojej rozpiętości umożliwia dobór tegoż rodzaju obuwia na każdą niemal okazję - elegancja kolacja? Proszę bardzo, espadryle koronkowe; Wyjście do biura? Naturalnie, espadryle na koturnie; Niezobowiązujący spacer? Najwygodniej w sandałach espadrylach; Przydługie zakupy? Pewien komfort tylko w espadrylach wiązanych! Czy jednak, mimo tego, że są obecnie w szczytowej fazie popularności, nokautują wszystkich swoich obuwniczych oponentów? Nie ma wątpliwości, że odpowiednio dobrane zapewniają błogi komfort - naturalne, świetnie dostosowujące się do profilu stopy materiały, lekkość, brak zbędnego usztywnienia, a jednocześnie możliwość wyboru spośród tak wielu różnorodnych wzorów! Jednak, pomimo wszystko, nie ulega wątpliwości, że każdy jeden espadryl, będzie zawsze wyglądał.. jak espadryl. Nie wszystkim przypadnie do gustu szeroka włóknina lamówka, charakterystyczne wzmocnienie czółna, czy, no cóż, kwestionowana wytworność i galanteria samego buta... Przyjrzyjmy się więc, co znajduje się na drugim biegunie obuwniczych możliwości...

 

 Modne espadryle

 

  

Modne szpilki - trochę historii

Kobiece. Szykowne. Ponadczasowe. Oczywiście, to nic innego jak modne szpilki. Obuwie tak klasyczne, jak mała czarna na wieszaku, czy czerwona szminka na ustach. Dzisiaj właściwie jedyny typ butów w pełni utożsamiany z kobietami, choć paradoksalnie dawniej zarezerwowany tylko dla mężczyzn - początkowo Egipscy rzeźnicy, w celu ochrony swoich stóp przed wszechobecną w ubojniach zwierzęcą krwią podbijali obuwniczą podeszwę obcasem; później mongolska konnica przysposobiła swe stopy w buty na słupku, które znacznie pewniej i wygodniej trzymały się w strzemionach; ostatecznie zaś Ludwik XIV będący wielkim miłośnikiem obcasów ustanowił taki właśnie typ obuwniczy jedynym akceptowalnym modelem na swoim dworze. Jak więc do tego doszło, że tak popularny męski fason stał się nieodzownym elementem niemal każdej kobiecej garderoby?

 

Buty na obcasie - modele historyczne 

 

 

Czyja to sprawka?

Wszystko za sprawą kobiety, oczywiście. I to nie byle jakiej, bo tej, która oprócz wielkiej kontrybucji dla kobiecych stóp, przyczyniła się również do powstania dzisiaj bodaj najpopularniejszego przysmaku, po jaki sięgamy - pizzy. Katarzyna Medycejska, pomimo wielkości swojej pozycji, wzrostem dosięgała jedynie nieco ponad wysokość półtora metra. Aby więc dodać sobie powagi oraz animuszu w dniu swojego ślubu zdecydowała się na założenie, jako pierwsza kobieta w historii, butów na obcasie, przysparzając swojej kobiecości ogromną garść pewności siebie, siły i silnego poczucia własnej wartości, a więc wszystkiego tego, czego dzisiaj poszukuje każda kobieta wpleciona w szybki i wymagający wielkomiejski wir.

 

Katarzyna Medycejska

 

Chcesz być piękna? Musisz cierpieć

Faktem jest, że wysokie szpilki działają na korzyść każdej pani, która decyduje się na ich założenie - optycznie wydłużają nogi, wysmuklają sylwetkę, uwypuklają pośladki, dodają wdzięku... Co więcej mnogość dostępnych modeli - od klasycznych czółenek na słupku czy niekwestionowanych najpopularniejszych szpilek, po wyszukane modne designerskie fasony dostępne w niemal każdym możliwym odcieniu i wariancie, jak choćby złote sandały na obcasie dekorowane cekinami, srebrne szpilki ozdobione cyrkoniami, czy ażurowe czółenka z otwartą piętą - sprawia, że możemy dobrać buty na obcasie do niemal każdej napotkanej przez nas sytuacji dnia codziennego. Pomimo tych bezdyskusyjnych zalet, na wadze mierzącej plusy i minusy, jest jedna znaczna wada, która bardzo mocno przeciąża szalę w swoją stronę...

Wygoda. No właśnie, zdaje się, że nie urodził się jeszcze na świecie człowiek, który jednoznacznie przyznałby szpilkom atrybut komfortu. Ściśnięte palce, obolałe pięty, otarcia, nabrzmiałe pęcherzyki, ból w krzyżu.. cóż, kobiety muszą płacić wysoką cenę za piękny wygląd. Czy nie lepiej więc, dla świętego spokoju i dbałości o własny komfort oraz zdrowie sięgnąć jednak po wygodne espadryle..?

 

 

Zdecyduj

Z wyborem odpowiednich butów, w zasadzie tak, jak z każdym dokonywanym wyborem w naszym życiu, trzeba być po prostu w zgodzie. Co dzisiaj? Czarne espadryle na koturnie? Zgoda! A jutro? Srebrne szpilki sandały czy modne szpilki? Zgoda! A może elegancie czółenka na słupku, a - w razie dyskomfortu - druga para, powiedzmy, szykownych i wygodnych srebrnych espadryli w torbie? Zgoda! Pamiętajmy, drogie Panie, najlepiej i najpiękniej wyglądamy wtedy, gdy w parze z naszym wybranym obuwiem idzie również nasza wewnętrzna akceptacja, która nie tylko dostarcza więcej pewności siebie, co najznakomitsza szpilka, ale również wzmacnia poczucie naszej stabilności o wiele bardziej niż najwygodniejszy espadryl.

...a może jednak jakieś inne modne buty damskie?